Categories: study_press_study_tour_zrealizowane
      Date: 06-09-2016
     Title: Wizyta studyjna dziennikarzy z Niemiec

W dniach 20-22 sierpnia br. odbyła się wizyta studyjna dziennikarzy z Niemiec. Celem wizyty była promocja turystyki aktywnej województwa podlaskiego oraz podlaskiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. W organizację wizyty zaangażowany był Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Suwalska Organizacja Turystyczna.Wśród uczestników znaleźli się następujący dziennikarze: Jens Golombek, dziennik Welt i tygodnik Welt am Sonntag zusammen, nakład:  600.000; Bettina Bernhard, dziennik Stuttgarter Zeitung  nakład:  900.000; Volker-Bodo Zanger, dziennik Badisches Tagblatt, nakład: 45.000; Josephin Chilinski, dziennik Fuldaer Zeitung, nakład: 50.000 oraz Klaus Klöppel przedstawiciel firmy PR, która pracuje dla ZOPOT Berlin.

Goście z Niemiec wizytę studyjną rozpoczęli 19 sierpnia br. od zwiedzania województwa warmińsko-mazurskiego. Pobyt w podlaskim rozpoczął się 20 sierpnia br. od kąpieli w najgłębszym jeziorze w Polsce – Jeziorze Hańcza. Stąd ruszyli Szlakiem Green Velo do Jeleniewa. Następnie przetransferowani zostali do komfortowego i gościnnego Hotelu Loft 1898 w Suwałkach posiadającego status Miejsca Przyjaznego Rowerzyście. Podczas uroczystej kolacji, w której uczestniczył Dyrektor Hotelu Pan Krzysztof Olszewski, przedstawiciel Urzędu Miasta Suwałki Pan Mirosław Treter i Dyrektor WOSiR Szelment Pan Paweł Żuk, dokonano prezentacji obiektu oraz walorów Suwałk i okolic. Dziennikarze otrzymali również bardzo dużo różnorodnych materiałów promocyjnych.

Kolejny dzień wizyty dziennikarze rozpoczęli od zwiedzania Suwałk, następnie udali się do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach.  Stąd już rowerami, Szlakiem Green Velo, przejechali do Maćkowej Rudy, gdzie zwiedzili wystawę Pana Andrzeja Strumilly i jego córki Anny, wysłuchali opowieści Pana Strumiłło o Czarnej Hańczy, Maćkowej Rudzie i jego twórczości. Wizyta u Państwa Strumiłów, zarówno Gospodarz jak i samo miejsce, zrobiła na Gościach ogromne wrażenie. Następnie rowerami przejechali do Budy Ruskiej na spotkanie z fotografem Panem Piotrem Malczewskim. Na Gości czekał pokaz slajdów Pana Malczewskiego, jak również jego opowieści o Czarnej Hańczy, podróżach i życiu w Budzie Ruskiej. Zwiedzanie galerii, rosyjskiej czarnej bani oraz zagrody, a na zakończenie wspólny regionalny obiad na werandzie starej, pięknej chaty starowierców sprawiło, że Goście byli zachwyceni miejscem, w którym się znaleźli.

Dalej Szlakiem Green Velo przejechali do Frącek. W Sernetkach na moście mieli trochę czasu na relaks oraz zrobienie zdjęć. Z Frącek kontynuowali jazdę rowerem do Dworczyska, gdzie zakończyli wycieczkę rowerową i ruszyli busem do Augustowa. W Augustowie zameldowali się w Hotelu Warszawa, znajdującym się nad brzegiem Jeziora Necko, na skraju Puszczy Augustowskiej. Ten hotel również posiada status MPR przyznawany przez Green Velo.

Ostatni dzień wizyty dziennikarze rozpoczęli od spływu kajakowego po Jeziorach Necko oraz Białym. Na zakończenie wizyty przetransportowani zostali do Woźnejwsi na obiad w Zagrodzie Kuwasy, gdzie w przyjaznej atmosferze usłyszeli o historii obiektu oraz turystach odwiedzjących to miejsce.

Goście z Niemiec byli bardzo zadowoleni z pobytu na terenie Suwalszczyzny. Bardzo wysoko ocenili ilość lokalnych specjałów, gościnność, jak również zaangażowanie osób współorganizujących podróż.

PROT serdecznie dziękuje zaangażowanym w organizacje podróży dziennikarzy.


{Gallery dir='Wizyta-studyjna-20-22-sierpnia'}